Barion Pixel

FATRAFOL – Darázsfészek a csempe alatt – Teraszfelújítás szakszerűen

2022. július 25.
fatrafol1.pngA hasznosított tetők és velük együtt a teraszok, erkélyek kivitelezése igen érdekes eredményeket vetít a szemünk elé, hiszen a lakók többségének érdeklődése addig tart, amíg az általuk választott burkolat olyan, amilyennek maguk megálmodták. Sajnos ez a szemlélet akkor is él, ha csoda megoldás minden más lakó életét tönkre teszi. Mindenek előtt le kell szögezzük, a mázas kerámia lapok, az alkalmazott fugázó anyagok nem számítanak vízzáró megoldásnak és soha nem is tekintettük ezeket vízhatlan szigetelésnek.

Gyakori hibák

Gyakran látott tévedés, hogy a lakók a régi átázott burkolatra újra ráburkolnak, vagy ráburkoltatnak. Ahogy erre fentebb is kitértem, a hiba attól nem oldódik meg, hogy ismételten elkövetjük, csak a pénzt szórjuk ki az ablakon és amint sor kerül a szakszerű felújításra ezeket a rétegeket elsők között bontják el. Tehát a burkolat alá szigetelés kell! Erkély lemezek esetén (tehát ha nincs lakótér alatta), megengedett a kenhető szigetelések alkalmazása, ebben pedig egy felkészült burkoló is a segítségünkre lehet. Figyeljünk oda ugyanakkor, hogy a kenhető szigetelések lokális alkalmazása szintén nem megoldás. Rendszerben, teljes felületben kell gondolkodnunk és a szerkezeti csatlakozásokat is ki kell alakítanunk! Tehát a nyílászárók, cseppentő lemezek, korlátláb szigetelő gallérok elhelyezése megkerülhetetlen feladat. A teraszok esetében (ha lakótér van a födém alatt) már a hazai irányelvek is leples, teljes értékű szigetelést írnak elő, amely megfelelő rétegrendi kialakításban lehet bitumenes lemez is, ugyanakkor a csatlakoztathatóság és a rugalmasság miatt a PVC szigetelések, mint a Fatrafol 810/V hosszabbtávon jelentenek megbízható megoldást.

Lyuk a terasz rétegrenden, avagy „az már nem az én lakásomhoz tartozik" 

Fatra_augusztus_1.jpg

Kiemelt szakszerű elválasztás lakások között Fatrafol 810/V szigeteléssel

Fatra_augusztus_2.jpg

Lehetőségek útvesztője

A terasz kialakításának rengeteg alternatív módja adódik, amely jellemzően inkább félreértésekhez vezet, mintsem, előre mozdítaná a helyzetünket. Éppen ezért javasolt szakember segítségét kikérni a megfelelő rétegrend összeállításában, annak függvényében, hogy mit is szeretnénk látni végül a lábunk alatt. Ne felejtsük el, hogy a terasz lényegében egy hasznosított lapos tető, tehát megfelelően masszív páratechnikai rétegre, méretezett hőszigetelésre, lejtésképzésre és szakszerűen kialakított csapadékvíz szigetelésre is szükségünk van. Szintén kiemelt szempont a vízelvezetés megválasztása, belső rendszer esetén teknőszigetelést hozunk létre, minden falszakaszon a járósík felett 30 cm magasságig felvezetve a szigetelést, míg külső vízelvezetés esetén megfelelő cseppentő lemezekre lesz szükségünk és egy jól méretezett függő ereszcsatornára. Függetlenül attól, hogy melyikre tesszük le a voksunkat, gondoskodjunk róla, hogy minden síkról, minden rétegről levezessük a csapadékot! Hidegburkolat esetén ez a burkolat felső síkját, a kenhető szigetelés síkját és a leples szigetelés síkját is érinti, amely már speciális cseppentőket és komoly odafigyelést kíván az eresz vonalán!

Az aktuális tapasztalatok alapján a legmegbízhatóbb megoldás a teknőszigetelés és a nyitott fugás burkolati rendszerek alkalmazása, amely akár a déli tájolás esetén is - tehát kiemelkedő téli-nyári hőterhelés mellett is - rugalmas és könnyen karbantartható rétegrendet, elegáns burkolati megoldást tesz lehetővé.

Fatra_augusztus_3.jpg

Nyitott fugás burkolat készítése zúzott kavics ágyon, kiegészítő távtartókkal Fatrafol szigetelésen

Részleteiben

Ilyenkor a Fatrafol 810/V PVC szigetelésünket a járósík felett 30 cm-el fóliabádog viharlécen zárjuk, a csomópontokat PU bázisú tömítőkittel tömítjük. Műanyag nyílászárók esetén a toktoldókon stabil, forrólevegővel hegesztett varratokat hozunk létre ezzel is biztosítva a csomópont stabilitását. Alumínium illetve fa nyílászárók esetén fóliabádogot alkalmazunk, legalább 5 cm vízküszöb biztosítása mellett. A korlátlábak esetén előre gyártott, méretpontos szigetelő gallérokat alkalmazunk, lehetővé téve, hogy a későbbiekben akár fedőkő, vagy kétvízorros fallefedés készülhessen. A Fatrafol 810/V lemez tetejére ezt követően közvetlenül is elhelyezhetjük a WPC rendszerek párnafáit, vagy a burkoló lapok távtartó tappancsait. Abban az esetben, ha folyamatos, aktív használatra készülünk, érdemes egy felületszivárgó beiktatásával kavics zúzalék ágyba fektetni a burkoló lapokat. Ez arra is lehetőséget biztosít, hogy az íves lapszélek, esetleg beforduló lapok teljes felületi alátámasztást kapjanak elkerülve ezzel a lapok sérülését, törését. Fontos előny, hogy a nyitott fugás rendszerek esetében a csapadék azonnal a vízszigetelés síkjára kerül, tehát egyedül innen kell a kicsöppentést, vízelvezetést megoldanunk! Folyókák beépítése a burkolat síkjában csak a nyílászárók előtt lehet indokolt.

Jámbor Zsolt / fatrafol.hu

További híreink


HELYREIGAZÍTÁS: Felfüggesztik a társasházakat érintő változásokat – egyeztetések a MOHU ÁSZF-módosításairól 2025. április 30.
Az alábbiakban adjuk közre a MOHU által szerkesztőségünk felé eljuttatott helyreigazítását a THT-n megjelent "Felfüggesztik a társasházakat érintő változásokat - egyeztetések a MOHU ÁSZF-módosításairól" c. cikkel kapcsolatban.

Milyen teendői vannak a társasházkezelőknek a kötelezően alkalmazandó távjeladós mérőeszközök használatakor? 2025. április 30.
Németh SzabolcsNémeth Szabolcs, az MT Méréstechnika Kft. cégvezetője előadásában arról tájékoztatott, hogyan működtethetjük 676/2023. és a 677/2023. kormányrendeletekben foglaltakat a távhős, vagy ház központi fűtéses társasházakban szabályosan.

Ingatlanszerzési korlát vagy közösségvédelem? – Viták a helyi önazonosság védelméről szóló törvénytervezet körül 2025. április 30.
A hazai lakáspolitikai diskurzus egyik legújabb és legélesebb vitákat kiváltó eleme a helyi önazonosság védelméről szóló törvénytervezet, amely többek között az ingatlanszerzés korlátozásának lehetőségét is felveti. A javaslat társadalmi egyeztetése során a legnagyobb visszhangot ez az elem váltotta ki, ezért a kormány, a Magyar Hírlap információi szerint, nyitott annak lehetőségére, hogy akár ki is kerüljön a jogszabályból.

Megjelent a THT áprilisi száma: Elindult a THT társasházi mesterséges intelligencia asszisztense! 2025. április 29.
A THT idén 26 éve áll egyre növekvő olvasói táborunk rendelkezésére, mely kapcsán idén áprilisban újabb fontos mérföldkőhöz érkeztünk. Az elmúlt években történt tartalmi és szolgáltatásfejlesztés legújabb elemeként büszkén jelenthetem be a THT idei első nagy dobását: a társasházi mesterséges intelligencia asszisztens szolgáltatását.

https://www.tht.hu/thtelofizetes/
Társadalmi egyeztetés a távhős társasházak fűtéskorszerűsítési pályázatáról 2025. április 29.
Megjelent a „Távolról leolvasható fűtési költségmegosztók felszerelése távhővel ellátott lakóépületeknél" című pályázati felhívás tervezete. A társadalmi egyeztetés során Önöknek lehetőségük nyílik arra, hogy megjegyzéseikkel a társasházak számára megfelelőbbé tegyék a pályázat feltételeit. A THT május 9-ig várja a szakmai javaslatokat.

Pénzjutalmat adnának a hosszú távú bérbeadásért egy francia szigeten 2025. április 28.
Az ingatlanpiac egyensúlyának visszaállítása érdekében a franciaországi Oléron szigetén egy új program keretében 5000 és 10.000 euró közötti összeget kínálnak azoknak a tulajdonosoknak, akik hajlandók hosszú távra, helyi lakosok részére kiadni eddig turistáknak fenntartott ingatlanjaikat.

Be kell számolnia a leköszönő közös képviselőnek? 2025. április 29.
A társasház közgyűlése 2025. január 01. hatállyal választott új közös képviselőt. A beszámoló közgyűlést, az előírt határidő tartásával, már az új közös képviselő hívja össze. A THT jogi szakértője Dr. Kiss Balázs Károly válaszol az olvasói kérdésre.

Csak a határidő után regisztrálhatok - szakértő válaszol 2025. április 25.
Dr. Havas-Sághy GáborA Társasházam nem erősítette meg az előző közös képviselőt tisztségében, engem szeretnének megválasztani de a közös képviselő a megválasztás lehetőségét adó közgyűlés idejét nem hajlandó a regisztráció határidejének betartásához szükséges időre kiírni az idevonatkozó /30 napos/határidő törvény alapján. Így az április 30.-i határidő után tudok csak beregisztrálni. Milyen szankcióra számíthatok? Olvasói kérdésre szakértő válaszol.

FATRAFOL – Régi téma, új megközelítésben (x) 2025. április 24.
A teraszok, erkélyek, loggiák felújítása örökös harc. Ha talál is egy jó megoldást az ember, az vagy túl költségesnek bizonyul, esetleg túl sok bontással járna, vagy éppen nem tetszik a lakóknak, és még akkor is bigott módon hidegburkolatot akarnak látni, ha az a küszöb fölé emeli a járószintet, vagy komoly lábazati ázást okozhat.

Digitális állampolgárság és adatkezelés – Mit kell tudnunk ezekről a fogalmakról és a mögöttes tartalomról? 2025. április 24.
dr. Arató MárkDr. Arató Márk, a Havas-Sághy és Társai Ügyvédi Iroda képviseletében tartott előadásában részletesen ismertette a digitális állampolgárság és az adatkezelés alapfogalmait, valamint a kapcsolódó jogi környezetet.

Lakhatási kontaktpontokat hoznának létre Csehországban 2025. április 23.
2025 áprilisában a cseh parlament alsóháza elfogadta a kormány új lakhatási támogatási törvényét, amely a lakhatási szegénység által leginkább érintett térségekben kínál célzott segítséget. A törvény egyik fő eleme a „lakhatási kontaktpontok" létrehozása: ezek olyan helyi szolgáltató egységek, amelyek információt, tanácsadást és közvetítést nyújtanak a bérbeadók és a rászoruló bérlők között.

Földhivatali regisztráció: elhalasztva? 2025. április 22.
Úgy tűnik, újabb fordulatot vett a társasházi közös képviselők földhivatali regisztrációjának ügye: a kormány által benyújtott igazságügyi salátatörvény-tervezet szerint 2026. október 31-ig - azaz több mint másfél évvel későbbre - tolnák ki a regisztrációs kötelezettség határidejét.

THT podcast: Milyen tűzvédelmi szabályokat kell betartani a társasházi felújítások során? 2025. április 21.
podcastElőadó: Lestyán Mária - építésztervező és tűzvédelmi szakmérnök, szakújságíró, elnök - TSZVSZ Magyar Tűzvédelmi Szövetség. Felvételsorozat hetedik része a THT által rendezett, XV. KÖZÖS KÉPVISELŐK NAPJA ÉS TÁRSASHÁZI EXPO előadásaiból.

Új törvénytervezet a betelepülések szabályozására 2025. április 22.
A kormány törvénytervezetet nyújtott be a helyi önazonosság védelméről, amely a települési közösségek számára biztosítana új jogosítványokat a lakosságszám növekedésének szabályozására. A kezdeményezés alapját az Alaptörvény legutóbbi módosítása adja, amely kimondja, hogy a tartózkodási hely szabad megválasztásához való jog nem sértheti a helyi közösségek önazonossághoz való jogát.

Érdemes napirendi pontként szerepeltetni az autó töltést, ha nincs még sok igény? (x) 2025. április 22.
elektromos autó töltéseHa nincs egyértelmű határozat a kiépítésről, a lakók gyakran maguk próbálják megoldani a töltést - konnektorral vagy a közös óráról, engedély nélkül.

Felfüggesztik a társasházakat érintő változásokat – egyeztetések a MOHU ÁSZF-módosításairól 2025. április 22.
hulladékgyűjtésA BTKE kezdeményezésére országos hatással járó egyeztetés kezdődött a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. és a társasházkezelői szektor között. A Balaton régióból indult szakmai fellépés eredményeként a társasházakat hátrányosan érintő ÁSZF-módosításokat a szolgáltató visszatartja, amíg a szükséges jogszabályok nem születnek meg. A BTKE az egyeztetések jövőbeli résztvevője marad.

Európai körkép a lakásárak emelkedéséről 2025. április 17.
utcaképAz Európai Unióban 2024 végére mind a lakásárak, mind a bérleti díjak jelentős növekedést mutattak. Bár a drágulás mértéke országonként és régiónként is eltér, az uniós polgárok egyre nagyobb része fordul a külvárosok és a kisebb települések felé, miközben a városközponti ingatlanok iránti kereslet több országban is gyengülni látszik.

Alaptörvénybe került a települések önvédelmi joga 2025. április 14.
jogAz Országgyűlés 2025. április 14-én elfogadta az Alaptörvény 15. módosítását, amely lehetőséget biztosít a települések számára, hogy megvédjék közösségi identitásukat a túlnépesedéssel szemben.

Skóciában már láthatók a bérleti díjstop következményei 2025. április 15.
scotland-edinburghÁprilis 1-jén véget értek Skóciában a 2022 óta érvényben lévő ideiglenes bérleti díjkorlátozások, amelyek célja a megélhetési válság hatásainak enyhítése volt.

Kétharmados hozzájárulás kéne, de a tulajdonostárs passzív - szakértő válaszol 2025. április 14.
dr. Havas-Sághy GáborA házmesteri lakást szeretnénk értékesíteni és az érte kapott pénzt szeretnénk a társasház felújítására fordítani. Az adás-vételi szerződésben az eladó részéről elégséges a 2/3-os tulajdonosi hozzájárulás? Továbbá mi a teendő, ha passzív, a szavazáson részt nem vevő tulajdonostársak miatt nem valósulhat meg a 2/3?

(c) Társasházi Háztartás 2025 | Proptech Digital Investment Zrt. | Minden jog fenntartva
Általános Szerződési Feltételek | Adatvédelmi nyilatkozat | Süti beállítások