Barion Pixel

Kitekintő: Ingatlanválság Portugáliában - egy elavult szabályozás nyomja le az ingatlanpiacot és sújt ezreket ma is

2024. szeptember 23.
portugalia.jpgA bérleti díjak ellenőrzésének politikája tönkreteszi Portugália ingatlanpiacát, de egy petíció végre változást hozhat. Portugália példátlan ingatlanválsággal néz szembe jelenleg. Ezrek kerültek hátrányos helyzetbe, mert arra kényszerülnek, hogy egy elavult korlátozó törvény miatt a bérleti díjakat nevetségesen alacsony szinten tartsák, amelynek hatása az lett, hogy térdre kényszerült az ingatlanpiac.

Lisszabonban körülbelül 151 ezer tulajdonosnak kell havi 20 és 50 euró összeg közötti bérleti díjat elfogadnia, amely összegek a piaci viszonyokhoz képest nemcsak nevetségesek, de az ingatlanok minimális fenntartási költségeit sem fedezik. Az új, Luís Montenegro vezette kormány áprilisi hivatalba lépése óta semmilyen konkrét intézkedést nem tettek ennek az elavult törvénynek az eltörlésére, így a tulajdonosok helyzete egyre nehezebbé vált. Ráadásul a választási kampány során a miniszterelnök azt ígérte, hogy megszünteti a korlátozásokat, de hónapokkal a hivatalba lépése után sem történt előrelépés ezen a téren.

Ebben a drámai helyzetben a portugál ingatlantulajdonosok szövetsége, az ALP, amely az UIPI-hoz (Nemzetközi Ingatlantulajdonosok Szövetsége) tartozik, egy nyilvános petíciót indított, hogy felhívja a parlament figyelmét a problémára. A cél egyértelmű: megszüntetni a korlátozó rendszert, amely fojtogatja az ingatlanpiacot, és lehetővé tenni, hogy a tulajdonosok a valós piaci viszonyoknak megfelelő összegű bérleti díjakat szedjenek be. Kevesebb, mint egy hét alatt már több mint háromezer aláírást gyűjtöttek össze, de ahhoz, hogy a parlament plenáris ülésén tárgyalják, legalább 7.500 aláírásra van szükség. Az ALP az UIPI-hoz tartozó más szervezetek, köztük az olasz Confedilizia támogatását is kérte a cél elérése érdekében.

A fent leírt helyzet nem egyedülálló, vannak más városok is, ahol a bérleti díjak ellenőrzése pusztító hatást váltott ki. New Yorkban, Berlinben, San Franciscóban és Stockholmban - hogy csak néhány példát említsünk - hasonló politikák drasztikus csökkenést eredményeztek a kínálati oldalban, elrettentették a befektetőket, és rontották az ingatlanok minőségét. 

Ahogyan a svéd közgazdász, Assar Lindbeck mondta, „a bérleti díjak ellenőrzése az egyik leghatékonyabb módja egy város lerombolásának, a bombázásokon kívül", hangsúlyozva ezzel a városi infrastruktúrára gyakorolt pusztító hatásokat. 

New York esetében például az 1943-ban bevezetett bérleti díjszabályozás csökkentette drasztikusan a lakáskínálatot, mivel sok tulajdonos inkább kivonta az ingatlanját a piacról, minthogy mesterségesen generált alacsony áron adja ki. Az eredmény az ingatlanok fokozatos romlása és a krónikus lakáshiány lett. 

Berlin hasonló tapasztalatokon ment keresztül: 2020-ban szigorú bérleti díjfagyasztást vezetett be, hogy megfékezze az ingatlanárak emelkedését. Azonban a döntés visszafelé sült el, sok tulajdonos abbahagyta az ingatlanok bérbeadását vagy eladását, tovább csökkentve a kínálatot. Végül 2021-ben a német alkotmánybíróság alkotmányellenesnek nyilvánította az intézkedést.

Svédországban, különösen Stockholmban, a szigorú bérleti díjszabályozás párhuzamos ingatlanpiacot hozott létre, ahol az illegális bérbeadások magasabb áron történnek. Itt is az állami beavatkozás fojtogatta a piacot, krónikus lakáshiányt és hosszú várólistákat eredményezve az árképzés szabályozott lakásokra. (Erről már részletesebben mi is írtunk: Kitekintő: Így laknak ők - lakhatás svéd módra.)

San Francisco hasonló hatásokkal szembesült: a Stanford Egyetem tanulmánya kimutatta, hogy a bérleti díjszabályozás 15 százalékkal csökkentette a lakáskínálatot, mivel a tulajdonosok inkább eladták vagy rövid távon adták bérebe ingatlanjaikat a szabályozás elkerülése érdekében. Itt is ártottak tehát az eredetileg a bérlők védelmére tervezett intézkedések, és nemhogy enyhítették volna, inkább súlyosbították a válságot. 

Argentína viszont pozitív példa arra, hogyan oldható meg a lakásválság a piac liberalizálásával. Javier Milei elnöksége alatt, aki 2023-ban nyerte meg a választásokat, az ország eltörölte a bérleti díjszabályozást és reformokat vezetett be, amelyek az ingatlanbefektetéseket ösztönzik. Az eredmény jelentős lakáskínálat-növekedés és az árak csökkenése lett, mivel a tulajdonosok érdekeltté váltak abban, hogy bérbe adják ingatlanaikat. Az argentin tapasztalat megmutatja, hogy a dereguláció és adókedvezmények megfelelő kombinációjával egy ingatlanpiac felvirágozhat.

Portugáliához visszatérve, meg kell jegyezni, hogy Lisszabon nem az egyetlen város, amely szenved a bérleti díjak válságától. Portóban a bérleti díjak 2022-ben 37 százalékkal emelkedtek, ami sok lakost a külvárosi részekbe kényszerített, hogy megfizethetőbb lakást találjon. Faro és Coimbra települései szintén egyre nehezebben tudnak megfizethető lakásokat kínálni, miközben az új vásárlók (akik gyakran külföldiek) növekvő kereslete tovább hajtja az ingatlanárakat.

Ezek a dinamikák elindították a „gentrifikáció" folyamatát, ahol a helyi lakosok elhagyták a belvárosi negyedeket, amelyeket ideiglenes bérlők és turisták vettek birtokba, akiket a rövid távú bérleti platformok, mint például az Airbnb, vonzottak. Ezen felül a rezsiköltségek és közös költségek folyamatosan növekednek a portugál félszigeten, és 2024-re 5,5 százalékos növekedést jósolnak, ami tovább nehezíti a már amúgy is nyomás alatt lévő családok életét. 

Összességében Portugáliának tanulnia kellene az argentin tapasztalatokból, azaz el kellene hagynia egy olyan rendszert, amely már nem felel meg a jelenlegi piac igényeinek. A bérleti díj-befagyasztás eltörlése lenne az első lépés az ingatlanszektor modernizálása felé, de ugyanilyen fontos lenne a tulajdonosok számára adókedvezményeket és új lakásépítéseket ösztönző politikákat bevezetni. Csak így lehet egy kiegyensúlyozottabb piacot létrehozni, ahol a tulajdonosok és a bérlők is élvezhetik a nagyobb szerződéses szabadságot és a megfelelő lakáskínálatot. Ahogyan Friedrich August von Hayek mondta: „Az árkontroll mindig tévedés, ami végül megsemmisíti a piacok működését, elkerülhetetlenül hiányt és kellemetlenségeket okozva mindenki számára."

A témával részletesebben az INGATLAN 2024 - Konferencia és EXPO-n fogunk foglalkozni, november 5-én, kedden, a Lurdy Házban. Az előadókat és a programot, valamint a regisztrációs linket ITT találja meg.

További híreink


Kitekintő: A barcelonai ingatlantulajdonosok fellázadnak a rövid távú bérbeadások betiltása ellen 2024. október 3.
Barcelona_turizmus.jpgA barcelonai ingatlantulajdonosok komoly ellenállásba kezdtek a katalán kormány azon tervezett intézkedései ellen, amelyek négy éven belül teljesen megszüntetnék a rövid távú lakáskiadást a városban. Az ingatlantulajdonosok jogi lépésekkel készülnek arra az esetre, ha a katalán kormány továbbra is ragaszkodik a korlátozásokhoz.

Ezek a házak keresnek most közös képviselőt! 2024. október 1.
kezfogasra_nyujtot_kez.jpgA THT díjmentes "KÖZÖS KÉPVISELŐT KERESEK" szolgáltatása azon társasházi tulajdonosok, számvizsgálók, intéző bizottsági tagok részére nyújt segítséget, akik társasházuk számára társasházkezelőt, közös képviselőt keresnek és erre olyan pályázatot szeretnének kiírni, amelyre a lehető legpontosabb ajánlatot várják.

Őrületes spórolásba kezdtek a társasházak! 2024. szeptember 30.
generali_tarsashaz_1.jpgA társasházak üzemeltetése mindig is komplex feladat volt, de az elmúlt évek változó gazdasági körülményei új kihívások elé állították a lakóközösségeket és a közös képviselőket egyaránt. Nemrég készült el a THT és az eHÁZ 2024-es, mintegy 7.500 társasház adataiból készült országos felmérése, melyből több, meglepően érdekes megállapítás vonható le.

Az airbnb betiltása az egyik leghatékonyabb módja a városrombolásnak 2024. szeptember 25.
lakasberles6.jpgMi a közös Berlinben, Stockholmban, New Yorkban és San Franciscóban? Az, hogy mindegyikük városvezetése azt gondolta, jó ötlet központilag belenyúlni az ingatlanpiac kereslet-kínálati folyamataiba, és a lakáspolitikai illetve a turizmusfejlesztési kérdéseket egy huszárvágással megoldani. Az eredmény: drasztikus csökkenés a kínálati oldalon, elrettentették a befektetőket, csökkent az ingatlanok piaci értéke, romlott a minősége, amely visszahatott a városok vonzerejére is. A fentebb felsorolt városok listája nem teljes, de Terézváros vezetése az Airbnb betiltásával ehhez a társasághoz csatlakozhat, és félő, hogy ez a folyamat magával ránthatja Budapest ingatlanpiacát is - vélik a turisztikai szakemberek

https://www.tht.hu/thtelofizetes/
Alakítsa Ön az épületekkel és az épületfelújítással kapcsolatos klímapolitika jövőjét Európában! 2024. szeptember 24.
HU_2024_Survey_poster_landscape.pngA brüsszeli székhelyű International Union of Property Owners (UIPI), azaz az Ingatlantulajdonosok Nemzetközi Szövetsége  FELMÉRÉST készít az épületek fenntartható és energiahatékony felújításáról, hogy megismerje az ingatlantulajdonosok és ingatlanos szakemberek nézőpontját. Az Ön tapasztalata is segíthet megérteni az épülettulajdonosok igényeit, mozgatórugóit és az épületfelújítás során felmerülő kihívásait, ezért nagyra értékelnénk a közreműködését! A már MAGYAR NYELVEN is elérhető nemzetközi felmérést szolgáló KÉRDŐÍVET a cikkben található linken keresztül érheti el.

Airbnb-ügy: Miben engednének, és mit javasolnak a rövid távú szállásadók? 2024. szeptember 20.
airbnb.jpgIlyen a „boksz" - szoktunk idézni egy jól ismert LGT slágerből - de a Terézvárosban lezajlott népszavazás kapcsán ezt a pofont egész Budapesten és országosan is megérezheti a turizmus. 447 szavazat miatt jöhet szigorú szabályozás a rövid távú lakáskiadások teljes piacán.

Kitekintő: A bécsi példa - Miért nem szálltak el a lakásárak a robbanásszerű népességnövekedés ellenére? 2024. szeptember 19.
Becs_Hundertwasserhaus.jpgMiközben Budapest lakossága stagnál, és az emberek egyre inkább kiszorulnak a városból, Bécs robbanásszerű növekedést él meg - ám ennek ellenére a lakásárak mégsem szöktek az egekbe. Hogyan sikerült ezt elérni sógorék fővárosának? A válasz egyszerű: a bécsi önkormányzat és privát ingatlanfejlesztők közös erővel, történelmi léptékű lakásépítési programokat valósítottak meg, háromszor annyi lakást építve, mint Budapest.

Terézvárosban 2026-tól nem lesz engedélyezett az airbnb: Megoldás ez vagy súlyosabb problémák melegágya? 2024. szeptember 17.
airbnb.jpgSzeptember 2-15. között a terézvárosi lakosok körében szavazást tartottak az airbnb-típusú (rövid távon kiadható) szállások betiltásáról. Az eredmény alapján a szavazók 54%-a támogatta a tiltást, ami így 2026. január 1-jén lép majd hatályba. Soproni Tamás polgármester bejelentette, hogy az új rendelet alapján 0, azaz nulla napban határozzák meg a kiadható napok számát a rövid távon kiadható szállások esetén, tehát az ilyen szállások bezárnak.

Kevesebbet ér az ingatlan, ha mobiltorony van a közelben 2024. szeptember 10.
cimlapkep2.jpgHabár Magyarországon nincsen precedensjog, kúriai jogesetek tucatjai bizonyítják, hogy az ingatlanunk bizony értékcsökkenést szenved el, ha mobiltorony épül a közelben. A téma igen kényes, de a THT utánajárt a részleteknek.

Terézvárosi népszavazás az airbnb-ről: Teljes tiltás legyen vagy minden maradjon a régiben 2026-tól? 2024. augusztus 29.
borondos_turistak.jpgAz elmúlt években Budapest belső kerületeiben egyre nagyobb nyomás nehezedik a helyi lakosokra a rövid távú lakáskiadás térnyerése miatt. Világszerte tapasztalt jelenség, hogy míg a turizmus szempontjából óriási előnyt jelent az "airbnb"-szerű szolgáltatások elérhetősége, a helyiek életminősége sok esetben romlik, ahogy a turisták jelenléte és a lakásárak, bérleti díjak emelkedése kiszorítja őket otthonaikból. Terézváros most népszavazásra készül, hogy a jövőben szabályozza ezt a tendenciát, de a kérdés egyáltalán nem egyszerű.

Vége az ÉTDR nyilvánosságának 2024. augusztus 16.
tervek.jpgA magyar építési hatósági eljárások átláthatósága jelentős csapást szenvedett, miután a kormány megszüntette az Építésügyi hatósági engedélyezési eljárást Támogató elektronikus Dokumentációs Rendszer (ÉTDR) nyilvános tájékoztatási felületét. Az augusztus 16-án életbe lépő rendelet gyakorlatilag eltünteti a nyilvánosság elől az építési engedélyekkel és az ezekkel kapcsolatos döntésekkel kapcsolatos adatokat, ami súlyos következményekkel járhat a közérdekű információkhoz való hozzáférés tekintetében.

Veszélyben a társasházak biztonsága: A kormány átalakításai növelhetik a tűzesetek kockázatát 2024. augusztus 9.
lakastuz2.jpgA Lánglovagok Egyesület arra figyelmeztet, hogy a kormány tervei a katasztrófavédelem átszervezésére a tűzesetek számának és súlyosságának növekedéséhez vezethetnek.

Ezek a témák várják az érdeklődőket az INGATLAN 2024 - Ingatlankezelők, -beruházók, -közvetítők és -felújítók Napja Konferencia és EXPO rendezvényünkön november 5-én! 2024. augusztus 6.
KONFERENCIA.jpgIdén novemberben először várjuk az INGATLAN 2024 című konferenciára és EXPO-ra, ahol az ingatlanszakma képviselői és ügyfelei találkozhatnak egymással. A rendezvényen jelen lesznek az ingatlankezelők, a beruházók, az ingatlanközvetítők, az ingatlanfelújítók, a befektetők és az ingatlant finanszírozók is. Ügyfeleik is ott lesznek: magánszemélyek és cégek tulajdonosai, döntéshozói. Akik ingatlanvagyonnal rendelkeznek, és terveik vannak hasznosítására, eladására, vételére.

Magyarország áll az élen egész Európában: Több, mint 290 százalékkal drágultak az ingatlanok 2015 óta 2024. augusztus 5.
Tarsashazalapitas.jpgA magyar ingatlanpiacon az elmúlt években olyan áremelkedés zajlott le, ami egész Európában példátlan. A tavalyi 23 százalékos visszaesést követően idén 36 százalékkal nőtt az eladott lakások száma, és ezzel párhuzamosan brutális drágulás is történt. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a 2015-ös bázishoz képest 2024 első negyedévében az országos átlagos négyzetméterár megközelítette az 1,2 millió forintot.

Kitekintő: Íme, a lakhatási válság legsötétebb mélysége - Hongkong 2024. augusztus 2.
ch1.jpgHongkong, a város, amely a világ egyik legdrágább ingatlanpiacával rendelkezik és amely - sajnos - nem kizárólag a lenyűgöző felhőkarcolóiról és luxus életstílusáról híres. Az ingatlanpiac robbanásszerű áremelkedése és az állami bérlakások hiánya miatt sok lakos kénytelen volt extrém megoldásokhoz folyamodni, hogy tetőt biztosítson a feje fölé. Így születtek meg itt a "koporsólakások", amelyek a lakhatási válság legszélsőségesebb és egyben intő példáivá is váltak.

Ilyen társasházakban élnek majd a budapestiek 2050-ben 2024. augusztus 1.
garazs_beallo_2050-ben.pngAz emberiség mindig is törekedett a kényelmes és egyben biztonságos otthoni környezet megteremtésére. Ahogy haladunk előre az időben, az építtetők új dimenzióba helyezik ezt a törekvést - természetesen - a modern technológia vívmányainak felhasználásával. Idővel és a technológia rohamos fejlődésével Budapest városképe is radikálisan átalakul. A 2050-es év modern lakóparkja nem csupán korszerű épületek halmaza, hanem olyan otthonok összessége lesz, ahonnan már nem is lesz kedvünk kimozdulni.

Kitekintő: Népszerű nyaralóhelyek - ahol a turizmus és a lakásválság kéz a kézben járnak 2024. július 23.
udulotelep.jpgAz elmúlt években - főként a járványt követően - a turizmus növekedése jelentős hatással volt a lakhatási válságra számos népszerű európai turistacélpontban. A rövid távú szálláskiadások, különösen az „Airbnb", rengeteg ingatlant vontak ki a hosszú távú lakáspiacról, ami megemelte a lakásárakat és bérleti díjakat, megnehezítve ezzel a helyiek számára a megfizethető lakhatást. Cikkünkben megnézünk néhány népszerű nyaralási célpontot, ott hogyan reagálnak a helyiek a helyzetre.

Két szeretetszolgálat fogott össze egy emberbarát lakhatási rendszer kialakításáért 2024. július 22.
Lakhatasi_szegenyseg_III.jpgMagyarország legnagyobb szociális és krízishelyzeti lakhatást biztosító szervezete, az MR Lakásalap, már mintegy hatezer ingatlannal és több mint húszezer ügyféllel rendelkezik. A szervezet célja nem csupán a lakhatás biztosítása, hanem annak minőségének javítása is, amely szemléletváltást célzott meg elérni az ingatlanpiacon.

Csinos kamatbónuszokkal csábítják a magánszemélyek mellett a társasházakat is az újjáéledt lakástakarékok 2024. július 18.
persely.jpgNagy horderejű változás volt a lakásra gyűjtők életében, amikor 2018 októberében megszűnt a lakástakarék megtakarítások után járó 30 százalékos, de legfeljebb évi 72 ezer forintos állami támogatás. Végül 2023-ig kellett várni arra, hogy feltámadjon és erőre kapjon a lakástakarékok piaca. Jelenleg három hitelintézet kínál, ráadásul többféle konstrukciót is a témában. Pozitív változás, hogy eltűnt a korábbi havi 20 ezer forintos megtakarítási plafon, valamint, hogy egy magánszemélynek/egy társasháznak akár több LTP szerződése is futhat párhuzamosan.

Az ingatlantulajdonosok látásmódja és tapasztalatai az épületfelújítással kapcsolatban - FELMÉRÉS 2024. július 16.
HU_2024_Survey_poster_landscape.pngMost az Ön véleménye is formálhatja az épületfelújítás és az épületekkel kapcsolatos klímapolitika jövőjét Európában! A Lakástulajdonosok Nemzetközi Szövetsége (UIPI), a Nemzeti Lakásbérlők Szövetsége (NRLA) és az Ír Ingatlantulajdonosok Szövetsége (IPOA) együttesen most egy fenntartható és energiahatékony épületfelújítási felmérést végeznek, hogy megismerjék az ingatlantulajdonosok, ingatlanos szakemberek nézőpontját. Az Ön tapasztalata is segíthet megérteni a szükségleteket, motivációkat és kihívásokat, amelyekkel az épülettulajdonosok szembesülnek a felújítási folyamatok során, ezért nagyra értékelnénk közreműködését! A felmérést a cikkben található linken érheti el.

(c) Társasházi Háztartás 2024 | Proptech Digital Investment Zrt. | Minden jog fenntartva
Általános Szerződési Feltételek | Adatvédelmi nyilatkozat | Süti beállítások