Barion Pixel

Napelem a társasházon – hogyan működik?

2020. december 19.
Napelem_LEAD.jpgA technikai fejlődés, a környezettudatosság és spórolás a három fő szempont, amely megmozgathatja egy közös képviselő fantáziáját a napelemek felszerelésével kapcsolatban. Komoly elhatározás, papírmunka és tőke is kell egy napelemrendszer telepítéséhez.

Ennek ellenére egyre több társasház él a lehetőséggel, de leginkább az újépítésű épületekre jellemző az ilyen modern beruházás.


A technológia ismert, viszont az társasházi alkalmazás során több kérdés is felmerül a napelemekkel kapcsolatban. Ezekre igyekszünk válaszolni olyan közös képviselők segítségével, akik már levezényeltek ilyen projektet a saját házuk táján.


Mik a tapasztalatok?

Elsőként Kapolyi Ákost kérdeztük meg, egy csepeli társasház közös képviselőjét, hogyan is néz ki a valóságban ez az egész, mik a tapasztalatai azzal a társasházzal kapcsolatban, ahol ő közös képviselő:
„Gyakorlatilag, mivel ez egy újépítésű társasház, nem sok mindent kellett rajta kijavítani, illetve az első pillanattól kezdve gyűjtöttük az OTP lakástakarékpénztár megtakarítást, így jött az ötlet, hogy használjuk valami olyanra, ami meg is térül." - mondta el Kapolyi Ákos a tht.hu-nak


A beruházásra körülbelül 4 millió forint hitelt vettek fel, a lakók kifejezetten segítőkészek voltak, így személyes kapcsolaton keresztül sikerült megfelelő ajánlatot találni. A cél, a havi 100.000 forintos villanyszámla csökkentése volt, amit a közös helyiségekben való világítás, a liftek, kaputelefon stb. termeltek. Ezt ledes izzókra való átállással és a napelemek beüzemelésével sikerült körülbelül 70%-kal csökkenteni, ami egy kifejezetten jó arány a megtérülést illetően. Nem elhanyagolható szempont volt továbbá, hogy ne alakuljon ki túltermelés, mindenképp érdemes erre ügyelve kialakítani a rendszert a jövőbeni elszámolások megkönnyítésére való tekintettel. 


„Gyakorlatilag a legnehezebb része az ELMŰ felé történő papírmunka volt, oda-vissza mérő órákat kellett cserélni/kiépíteni, az OTP hitel jóváírásával is sokat kellett foglalkozni, az effektív kiépítési idő egyébként körülbelül három-négy nap volt." - részletezi Kapolyi Ákos


Mire tudjuk főként hasznosítani?
A napelemek alapvetően a közös részek fogyasztásának csökkentésére szolgálnak, nagyon kevés esetben jut el ez közvetlenül a lakásokba. Olyan példát láthattunk már, hogy egy-egy zöld konnektor, mely erről a rendszerről működik eljut egy lakásba, de egyáltalán nem ez a jellemző, hiszen ezeknek a mérése és nyomon követese rengeteg munkával jár, ami nem feltétlenül éri meg. Ami kellemetlenséget okozott az a galamb kérdés, hiszen mint tudjuk a társasházak szempontjából a városi környezetben elkerülhetetlen tényező a madarak élettere. A tetőre szerelt napelemek környezetében a galambok túlságosan jól érezték magukat, így az ereszt és a tetőszerkezetet egy idő után már 2-3 hetente tisztítani kellett, emiatt az egész napelemes rendszert védőhálóval kellett körbevonni annak érdekében, hogy a galambokat „elüldözzék".


Taliga Norbert közös képviselő ezzel szemben olyan tapasztalatokkal rendelkezik, melyek azt mutatják, hogy nem kifizetődő a napelemes beruházás.
„Az egyik házunkban felmerült, a tényleges utánajárás megtörtént és a számok azt mutatták, hogy nem éri meg."- nyilatkozta Norbert a tht.hu-nak


Az említett ingatlan egy hatlakásos budapesti társasház volt, ahol a tulajdonosok és a lakások száma miatt jutottak arra a konklúzióra, hogy a befektetett összeg túlságosan sok idő alatt térülne meg, illetve az ELMŰ-vel történő egyeztetés és papírmunka is eltántorította végül a lakókat. 


Gyakori gond, az olyan kamatmentes hitel, amit tipikusan addig nem fizetnek ki, amíg nincs átvéve a rendszer, viszont ezt addig nem tudja átadni a kivitelező, amíg a szolgáltató részéről nem történt meg az átadási folyamat, így sok esetben többhónapos csúszások keletkezhetnek.


Az ilyen napelemes beruházások ritkán valósulnak meg, hiszen amikor van egy felújítási elképzelés, fel kell mérni, hogy milyenek az adott lehetőségek, anyagi körülmények (mennyi megtakarítása van a társasháznak), milyen villamosenergiafogyasztása van, tetőszerkezet milyen állapotban van, milyen tájolású, milyen tűzvédelmi előírások vonatkoznak rá stb., illetve a háznak meg kell fogalmaznia, milyen célokat szeretnének megvalósítani. Ez annyit jelent, hogy a háznak fel kell állítania egy prioritási listát, aminek sajnálatos módon a legtöbbször a pince felújítása, a lift javítása és egyéb hasonló problémák vannak az tetején.

A felújított panel épületek esetében a következő beruházás gyakran a napelemes rendszer telepítése - video


Amennyiben minden a helyén van az előbb felsoroltak közül, a következő kérdés nem más, mint hogy tudunk-e olyan szerződést kötni, hogy megvásárolja a szolgáltató a megtermelt áramot, miszerint ingyenesen feltároljuk az országos hálózatra. Ez azért kiemelkedően fontos, mert nyáron sokkal többet termel a rendszer, mint télen és értelemszerűen a fogyasztás ezzel fordítottan arányos. Ha sikerül így megegyezni, akkor a nyáron felhalmozott mennyiséget vissza lehet igényelni egy éves elszámolás alapján. A hírek szerint ez a jövő évtől meg fog változni, az újonnan létesített rendszerekre ezt az ELMŰ nem tudta vállalni, ami azt jelenti, hogy az ingyenes tárolás már nem lesz ingyenes, így annyit érdemes megtermelni, amit helyben el is fogyaszt a ház, ahogy ezt már korábbi példában is láthattuk.


Egyelőre ezek a napelemes rendszerek családi házas konstrukcióban sokkal érvényesebben tudnak működni, hiszen ott rögtön fel lehet használni a mindennapi tevékenységek áramfogyasztásának csökkentésére, nem „csak" a közös területeken tudjuk hasznosítani az áramot. Minden esetre mind társasházban, mind családi házban zöldkonnektoros rendszert kell kiépíteni ahhoz, hogy tudjuk érdemben hasznosítani a napelem által termelt áramot. A valóságban ez úgy szokott kinézni, hogy van egy főkapcsoló, amely mindaddig a napelem által megtermelt áramot engedi használni, amíg az el nem fogy a hozzákapcsolt tárolóból. Amint ez megtörtént, átkapcsol hétköznapi áramfogyasztásra, így biztosítva a folyamatos áramellátást a lakásban/házban. 

Mindemellett léteznek ma már olyan társasházi megoldások, melyek képesek leosztani a lakók közt a napkollektorok által termelt áramot. Győrben például egy 105 lakásos házban már el is készült egy ilyen rendszer, ahol ez működik a gyakorlatban. Egy magyar innovációnak köszönhetően egy digitális elosztódoboz segítségével jut el minden lakásba a „zöldáram". A hét lépcsőházas épületben - a lépcsőházak villamos betáplálásának részleges összevonásával - három önálló rendszer került kialakításra. Az energiamegosztó és optimalizáló a naperőmű által megtermelt villamos energiát teszi hozzáférhetővé a felhasználó lakástulajdonosoknak, valamennyi fogyasztónak havi 50 kWh (limit) fogyasztást garantálva. Ha igény van rá, lehetőség van az eltérő fogyasztási limitek beállításra is.


Érdemes tehát mérlegelni, hogy hány lakásos a társasház, milyen szinten vannak gépiesítve a közös helyiségek, hány lift van, hány izzó, milyen elektromos rendszerek működnek és ezen tényezők alapján kiszámolni azt, hogy hány év után jön el az a pillanat, ahonnan már konkrétan csökkenti a havi kifizetett elektromos áram összegét.


Az első lépést azért minden társasháznak kötelező házi feladatként el kéne végeznie. Ez pedig az adottságok felmérése, amiből kiderül, hogy milyen tájolású az épület, mekkora szabad felületek állnak rendelkezésre a napelemek elhelyezéséhez, s attól milyen energiatermelés várható. Ezek döntik el, hogy csak ábrándozunk vagy valóban van esélyünk egy gazdaságos napelemes rendszer megvalósítására. Ennek néhány tízezer forintos költségét mindenképpen érdemes bevállalni, hogy később reális elvárásokkal vághassunk a projektbe.

További híreink


Itt a kiskapu: erkélynapelem helyett - erkélyre napelemet! 2024. február 26.
napelem.jpgA cikkben az Elmű Hálózati Kft. január végén kiadott jóváhagyása szerepel, amely azt teszi lehetővé, hogy egy fővárosi XIII. kerületi társasház hetedik emeletének erkélyére pár napelemtáblát a tulajdonos felszerelhessen. Félreértés azonban ne essék: a szolgáltatói jóváhagyás nem azt jelenti, hogy az erkélynapelem Magyarországon titokban engedélyezett lett, ezért annak, aki erkélynapelemet szeretne telepíteni, elengedhetetlen az ügy pontos részleteinek ismerete.

Itt a Fogyasztóvédelem hivatalos válasza az MVM társasházi túlszámlázásai kapcsán feltett kérdésünkre 2024. február 1.
gazszamla.jpgA THT szerkesztősége még tavaly kereste meg a Budapest Főváros Kormányhivatala Fogyasztóvédelmi Főosztályát az olvasóktól érkezett MVM túlszámlázási panaszai kapcsán, mely megkeresésre most kaptunk választ. 

Jó hír jött az erkélynapelem telepítését tervezők számára 2024. január 23.
napelemes_erkely.jpgAz erkélynapelemek olcsó, külföldön akár még a nagy üzletláncok boltjaiban is beszerezhető, egyszerűen üzembe helyezhető rendszerek, amelyek háztartási berendezések számára elegendő energiát tudnak előállítani. Bár segítségükkel sokat spórolhat egy-egy háztartás, használatukat Magyarországon egyelőre jogszabály tiltja, de már tervben van ennek a megváltoztatása.

Itt az MVM válasza a társasházi túlszámázások kapcsán 2023. december 15.
Gazrozsa.jpgAhogyan azt hetekkel ezelőtt megírtuk, az MVM gázdíjakat illetően több közös képviselő jelezte, hogy irreálisan magas díjakat számlázott ki a szolgáltató egyes társasházak részére. Szerkesztőségünk megkereste az MVM sajtóosztályát, akik válaszoltak az üggyel kapcsolatban.

https://www.tht.hu/thtelofizetes/
THT podcast: Hogyan ne töltsük az elektromos autónkat? 2023. augusztus 31.
podcast2.pngSoron következő epizódunkban Libor János, villamosmérnök, elektromos tervező, felelős műszaki vezető-műszaki ellenőr, felülvizsgáló 2023. március 9-ei  előadását hallgathatják meg olvasóink.

THT podcast: Frontvonal mögötti gépész változások - hogy kerüljük el a „HIDEG háborút” 2023. augusztus 16.
podcast2.pngA THT podcast soron következő részében Tigyi Attila, okleveles épületgépész, energetikus, felelős műszaki vezető-műszaki ellenőr előadását hallgathatják meg. 

Fűtési rendszerek korszerűsítése akár 20-30 százalék energiamegtakarítással! (x) 2023. augusztus 1.
elcologo.jpgTudta, hogy egy új, modern kondenzációs kazán éves szinten akár 20-30% energiamegtakarítást is eredményezhet? És azt, hogy egy megfelelően választott kondenzációs kazán vagy hőszivattyú megfelelő karbantartás és szakszerű üzemeltetés mellett akár 15-25 évig is képes működni? Ez csak két indok a sok közül, hogy milyen előnyökkel járhat a fűtési és hűtési rendszerünk korszerűsítése.

Hónapok óta nincs melegvíz a társasházban. Hogyan tovább? 2023. július 17.
Fogalmam_sincs.jpg2022. augusztus 1-jétől a lakossági gáz szolgáltatás kedvezményes ára 144 m3-/hó, a
 tulajdonosok a mi társasházunkban egyéni szerződésben voltak a szolgáltatóval. A magas számlák miatt a lakók felmondták a szerződéseket a szolgáltatóval, aki elzárta a a gázt. Azóta - április óta - nincs melegvíz. A társasház az MVM-mel kötött új szerződést, de azt az "elosztó" elutasította, így nem engednek új gázórát a társasház nevére átíratni addig, amíg a tulajdonosok régi szerződése le nem jár. Milyen jogszabályok rendelkeznek ilyenkor, amikor egy 34 lakásokból és 8 üzletből álló társasház nem tudja érvényesíteni a gázszolgáltatásra a kedvezményes tarifát? Kire vonatkozik a rendelet és miért nem lehet kilépni egy olyan rendszerből, ami nem lakossági szolgáltatást nyújt. Tudom bonyolult a helyzet, de a lakók nem szeretnének még most is magas áron fűteni és melegvíz szolgáltatást kapni. Dr. Havas-Sághy Gábor, a THT jogi szakértője válaszol az olvasói kérdésre.

Az Európai Parlament döntött az épületenergetikai direktíváról 2023. május 5.
EPBD.jfifMinden új épületnek legkésőbb 2028-ig klímasemlegesnek kell lennie, míg a meglévő épületeknek meg kell felelniük az energiateljesítményre vonatkozó minimumkövetelményeknek uniós vagy nemzeti szinten. A meglévő épületeknek el kell érnie legalább az 'E ' hatékonysági osztályt 2030-ig, illetve a 'D' kategóriát 2033-ig. A nem lakóépületeknél és a közintézményeknél ezeket a célokat legkésőbb 2027-re, illetve 2030-ra kell teljesíteni.

Körforgásos társasházak Európában 2023. március 8.
energiabanajovo.pngEgyre többet hallani a körforgásos alapelvekről, illetve ezek alkalmazásáról társasházak építése és felújítása során. Nem csupán klímavédelmi és zöld célokról van szó, hiszen a jelenlegi válság rávilágított az erőforrások, a termelői és fogyasztói láncok hiányosságaira. Az EU zöld megállapodása részeként 2022-ben tett javaslatot egy olyan intézkedéscsomagra, amely a körkörös gazdaságra (circular economy) való gyorsabb átállást célozza meg. A Bizottság hét kulcsfontosságú terület esetében határozott meg konkrét lépéseket, ezek egyike az épületek és az építkezés.

Átlátható minőség az építőanyag kereskedelemben (x) 2023. március 7.
austrotherm_hovezetesi.pngA vásárló legyen óvatos - ezt már a régi latinok is tudták. A nem megfelelő termék sok bosszúságot tud okozni, és így van ez az építőanyagok területén is.

Vegye át díjmentesen a THT szakkönyvét március 9-én, a THT konferenciáján, a Lurdy házban! 2023. február 28.
szvkonyv.pngA THT - Társasházi Konferencia évadnyitó konferenciáján építésztervező és építő mérnök, műszaki ellenőr, igazságügyi könyvszakértő, épületgépész, energetikus, villamosmérnök szakértők várják a hazai társasházkezelőket, közös képviselőket és számvizsgálókat. A résztvevők díjmentesen vehetik át a "Konstruktív társasházi menedzsment című a Társasházi Háztartás szaklap által megjelentetett szakkönyvet, ami nélkülözhetetlen segítség lehet a mindennapi munkában.

3 autó helyett akár 13 is tölthető egy időben a társasházi mélygarázsban a villamos hálózat bővítése nélkül (x) 2023. február 21.
autotoltes-evergy.jpgEgy budapesti, VI. kerületi, 2000-ben épült társasházban 97 parkolóhely áll a lakók rendelkezésére, melyből 6 helyen elektromos autó áll. A lakók jelezték a közös képviselőnek töltési igényüket a társasházban, aki felkért egy villanyszerelőt az elektromos hálózat felmérésére. 

THT podcast: Régi utak, új gondolatok a tetőszigetelésben 2023. február 16.
podcast2.pngA THT podcast soron következő része hétről hétre a tavaly novemberi XIII. KÖZÖS KÉPVISELŐK NAPJA ÉS TÁRSASHÁZI EXPO előadásait dolgozza fel. Az aktuális podcastban Jámbor Zsolt, mérnök szaktanácsadó, a Fatra Izolfa Zrt. képviseletében előadását hallgathatják meg a hallgatók, tetőszigetelés témában.

Vedd a kezedbe a rezsicsökkentést! Hőszigetelés kivitelező nélkül (x) 2023. február 14.
Austrotherm08_logo.jpgA rezsicsökkentés korszaka véget ért. Az energiaárak már a reálison is túlugrottak, nem kérdés, hogy javítanunk kell épületeink hőszigetelését. Viszont évek óta küzdünk a szakemberhiánnyal, és bizony a munkadíjak is ugrásszerűen megemelkedtek. A kiút ebből a csapdából csak egy házilagosan is kivitelezhető, szakértelmet nem igénylő hőszigetelés lehet, ami jelentős megtakarítást hoz a konyhára.

74 milliárdos villamos hálózat fejlesztés indul a napelemes rendszerek kiszolgálására 2023. január 27.
Napelem_laposteton.jpgMintegy 74 milliárd forint értékű, több éves hálózatfejlesztési programot indított az E.ON Dél-dunántúli Áramhálózati Zrt., az E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt. és az ELMŰ Hálózati Kft. A beruházás fő célja az időjárásfüggő megújuló energiaforrások - kiemelten a napelemek - csatlakoztatásának elősegítése Magyarország észak- és dél-dunántúli régióiban, valamint Pest megye területén.

Miért fontos minél előbb előkészíteni az elektromos autó töltést társasházakban? (x) 2023. január 17.
evergy_autotoltes.jpgAz elmúlt évben számos olyan változás történt, ami előtérbe helyezi a társasházi elektromos autó töltést, melynek megvalósításában egyeztetés és szerződés után „kulcsrakész" megoldást biztosít az Evergy a közös képviselőknek és társasházkezelőknek.

Mikor jönnek az EU-s támogatások a társasházi felújításokra? 2023. január 6.
tarsashaz_felujitas_2.jpg2022. október 25-én az Európai Tanács elfogadta az Épületek Energiateljesítményéről Szóló Irányelv (EPBD) felülvizsgálatával kapcsolatos általános megközelítésének nevezett dokumentumát. Tehát közel egy évvel az Európai Bizottság által átdolgozott javaslatcsomag közzététele után a 27 tagállam végre közös álláspontot ért el az építőipart érintő kötelezettségekkel kapcsolatban.

Tófalvi György, Techem: A megnövekedett energiaköltségek csökkentésének lehetőségei távfűtéses és központi fűtéses épületekben 2022. december 21.
tofalvi.jpgA 2022. november 17-én a THT által megrendezett XIII. Közös Képviselők Napja és Társasházi Expo előadásainak egyik visszatérő volt eleme volt, hogy hogyan lehet harcolni a megnövekedett energiaárakkal. Tófalvi György előadása is ennek az egyik részéről, a költségek csökkentésének lehetőségéről szólt a távfűtéses és központi fűtéses épületekben. Ezekkel kapcsolatban fontos kérdés a leolvashatóság: a Covid-világjárvány nem csak a távleolvasható mérők terjedését hozta magával, hanem egy globális chiphiányt is, ettől függetlenül tisztán látszik, hogy a távolról történő leolvashatóság a jövő iránya. Az EU 2018/2002-es irányelve az energiahatékonyságról ráadásul előírja, hogy az Európai Unió területén 2020. október 25-től csak távleolvasható eszközök telepíthetők, 2027. január 1-től pedig csak ilyeneket lehet majd használni, tehát ha valakinek akkor lesz egy amúgy működő, de távolról nem leolvasható hőmennyiségmérője, azt le kell majd cserélnie. Ez az irányelv egyébként egyelőre még nem került átültetése a hazai jogrendszerbe, de erre bármikor sor kerülhet.

Mennyibe kerül a társasháznak a lift üzemeltetése? 2022. december 16.
kone_lift.jpgA társasházak ezreiben megtalálható liftekről keveset tudunk: azt még igen, hogy karban és tisztán kell őket tartani, de azt már kevésbé, hogy mindent összevetve mennyi pénzbe kerül az üzemeltetésük. Kiszámoltuk.

(c) Társasházi Háztartás 2024 | Proptech Digital Investment Zrt. | Minden jog fenntartva
Általános Szerződési Feltételek | Adatvédelmi nyilatkozat | Süti beállítások