Barion Pixel

Sürgős közös képviselői teendők a rezsicsökkentés igénybevételéhez! FRISSÍTVE!

2022. július 22.
villanyora.jpgMegjelent az egyes egyetemes szolgáltatási árszabások meghatározásáról szóló 259/2022. (VII.21.) Korm. rendelet, melynek 4. pontja foglalkozik a társasházakra és a lakásszövetkezetekre vonatkozó kedvezményekkel. A Társasházak és Társasházkezelők Országos Egyesülete (TTOE) felhívja a figyelmet arra, hogy a rendelkezés nagyon sürgős feladatokat állapítottak meg a közös képviselők számára is:

FRISSÍTÉS: A THT SZERKESZTŐSÉGÉNEK TUDOMÁSA SZERINT A TTOE KÖZLEMÉNYÉBEN MEGÁLLAPÍTOTTAKKAL ELLENTÉTBEN A TÁRSASHÁZAKRA VONATKOZÓ KEDVEZMÉNY KIZÁRÓLAG A FÖLDGÁZ FOGYASZTÁSRA VONATKOZIK, A VILLAMOSENERGIÁRA NEM, OTT NINCS LAKÁSONKÉNTI SZORZÓ. 

1. Kedvezményes mennyiséget a lakóépületben megosztott önálló lakások számának szorzata alapján kell meghatározni Pl. a társasház albetéteinek száma szerint

2. Az egyes társasházak/lakásszövetkezetek önálló fűtési rendszert működtetnek, akkor ezt a szabályt kell alkalmazni a gázfogyasztás tekintetében

3. A nagyobb társasházaknál az elektromos áram fogyasztásánál - amennyiben liftek, szellőző motorok, központi klímák stb. vannak - ha meghaladja az előírt fogyasztási limitet, akkor is a társasházban található albetétek száma szerint szorzó alapján kell vizsgálni a fizetési kötelezettséget

 
4. Méréspontonkénti helyeket kell figyelembe venni, amely villamosenergia szolgáltatásnál 2523 kWh/év (pl. különálló épületek, lépcsőházak, épületen belül elkülönülő épületrészek esetében a mérési pontok lesznek meghatározóak, a küldött számlák segítenek az eligazodásban)


5. Egyetemes szolgáltatótól a földgázszolgáltatásnál 1729 m3/év/mérési pont


6. Lakóépületben a műszakilag megosztott, önálló lakásokat kell figyelembe venni


A 7. § (2) bekezdése alapján a „társasház, lakásszövetkezet mérési pontonként (felhasználási helyenként) nyilatkozik az egyetemes szolgáltató részére a lakóépületben műszakilag megosztott, önálló lakások és az épületben lévő önálló, nem lakás céljára szolgáló helyiségek számáról."


Ez viszont lefordítva annyit jelent, hogy a társasház közös képviselőjének (IB elnöknek) illetve a lakásszövetkezet elnökének kell ezt a nyilatkozatot megtenni, ráadásul 2022. augusztus 15-ig!


Ha ezt az időpontot tartani tudja a közös képviselő, akkor 2022. augusztus 1-től már a számlánál figyelembe veszik és a rezsicsökkentés mértékét is ennek alapján tudják megállapítani.

A lejelentett nyilatkozatban foglaltakat bármikor ellenőrizheti a szolgáltató és kérheti annak igazolását. Erre a legmegfelelőbb dokumentum, ha lekérik - ingyenesen - az Ingatlannyilvántartási hatóságtól a társasház törzslapját, amelyen feltüntetésre kerül, hogy milyen és mennyi albetétből áll a társasház.


Ha valaki a megadott határidőig - illetve legkésőbb augusztus 30-ig - nem juttatja el az adatközlést a szolgáltatóhoz, akkor szankcióként a versenypiaci költségeket tükröző ár másfélszeresének megfelelő összeggel fogják a számlát kiállítani.

 
A nyilatkozatok megtételére az egyetemes szolgáltató által biztosított területen van lehetőség, amelynek kezdő időpontja 2022. július 27-e, illetve az ezt követő időponttól érdemes a honlapot megkeresni. Egyéb módon történő nyilatkozattétel érvénytelennek minősül.


Mivel ez a kötelezettség a közös képviselőt terheli, így mulasztása esetén a tulajdonosok közgyűlési határozattal tovább tudják terhelni a mulasztó tisztségviselőre a felmerült többlet költséget.


További fontos rendelkezés, hogy a lakhatás céljára bérbeadott ingatlan esetén a bérbeadót veszik figyelembe, akinek jogosultsága lesz a bérlőjével szemben a kiküldött számla alapján elszámolni és többlet használat esetén a piaci áron történő elszámolásra is lehetősége van.

Mire kell még figyelni?
- ha a társasházban beépítették a tetőteret, de az alapító okiratot nem módosították, akkor hivatalosan csak az ingatlannyilvántartási adatokat lehet figyelembe venni
- ha valaki levált a társasház központi fűtési rendszeréről, azt az albetétet nem lehet beszámítani a fogyasztói körbe
- ha két albetétet összevontak - egyben használják - akkor nem egyértelmű, hogy egy vagy két albetétként kell figyelembe venni
- ha a társasházban legalább három vagy több gyermekes család él, akkor ott a törvényben biztosított kedvezményeket is figyelembe lehet venni

Budapest, 2022. július 21.

Dr. Bék Ágnes
TTOE alapító elnök

Dr. Gyárfás Róbert
TTOE elnök

Kép: penzcentrum.hu

További híreink


Ezen a linken tudja holnap nézni a MITOE eINGATLAN 2026: Jöjjenek a fiatalok! webinarunkat! 2026. június 10.
2026. június 11-én eINGATLAN 2026 címmel rendezi webinárját a Magyarországi Ingatlantulajdonosok és Társasházak Egyesülete (MITOE), amelynek témája INGATLAN ÉS TÁRSASHÁZKEZELÉS, INGATLANKÖZVETÍTÉS: JÖJJENEK A FIATALOK! - AZ INGATLANOS SZAKMÁK CSAPDÁI ÉS LEHETŐSÉGEI MAGYARORSZÁGON.

Svéd és izlandi szervezettel bővült a Nemzetközi Ingatlantulajdonosi Szövetség 2026. június 10.
Újabb mérföldkőhöz érkezett a Nemzetközi Ingatlantulajdonosi Szövetség (UIPI). A brüsszeli székhelyű szervezet nemrégiben hivatalosan is köszöntötte legújabb tagjait, a svéd Bostadsrätterna és az izlandi Húseigendafélagið egyesületeket. Ezzel a lépéssel az UIPI jelentősen megerősítette a skandináv térségben való jelenlétét, és még hatékonyabban tudja képviselni a magáningatlan-tulajdonosok érdekeit egész Európában.

Kié a folyosó vége? 2026. június 10.
Sok lakóközösségben ismerős konfliktusforrás a közös tulajdonú folyosószakaszok rácsos lezárása. A társasház évekkel ezelőtt hozzájárult a beépítéshez, ám több tulajdonosváltás után az új lakók már sem használati díjat nem fizetnek, sem pótkulcsot nem biztosítanak a közös képviselőnek. A kizárólagos használat viszont megmarad, ami komoly tűzvédelmi és katasztrófavédelmi kockázatot is jelent. Olvasói kérdésre jogi szakértőnk válaszol.

http://www.mitoe.hu
Hogyan fognak a fiatalok lakást venni? 2026. június 9.
A lakhatási helyzet kezelése kiemelt helyet foglal el az európai döntéshozók napirendjén. A hosszú távú stabilitás érdekében elengedhetetlen a legújabb fejlemények nyomon követése és a valós társadalmi igények megismerése. Ehhez kíván hozzájárulni a Nemzetközi Ingatlantulajdonosi Szövetség (UIPI) által indított kutatás, ami a fiatal európaiak ingatlanszerzési igényeit méri fel, és amelyhez kapcsolódó kérdőív magyar nyelven is elérhető.

Egyhangúlag megszavazta a parlament a devizahiteles perek és végrehajtások átmeneti felfüggesztését 2026. június 9.
Az Országgyűlés ellenszavazat és tartózkodás nélkül, egyöntetűen elfogadta a folyamatban lévő devizahiteles perek és végrehajtások felfüggesztéséről szóló törvényjavaslatot. A Tisza Párt képviselői által benyújtott szabályozás célja, hogy időt biztosítson a devizahiteles törvények átfogó felülvizsgálatára és a végrehajtói rendszer átalakítására. Az új intézkedések a devizaadósok védelmét szolgálják, és a jogszabály kivételeket is rögzít, amelyekre a halasztás nem vonatkozik.

Végső határidő a napelemeseknek – Június 11-ig lehet kártérítésért fordulni Strasbourghoz 2026. június 8.
A háztartási méretű kiserőművek (HMKE) tulajdonosai számára elérkezett az utolsó jogi lehetőség, hogy kompenzációt kérjenek a napelemes elszámolási rendszer utólagos megváltoztatása miatt elszenvedett anyagi veszteségeikért. A Napelem-felhasználók Érdekvédelmi Platformja (NÉP) Egyesület felhívása szerint az Emberi Jogok Európai Bíróságához (EJEB) benyújtandó egyéni kártérítési kérelmeket 2026. június 11-ig kell postára adni.

https://www.tht.hu/thtelofizetes/
Mentőövet kér a napelemes szövetség a félbemaradt lakossági projekteknek 2026. június 8.
A Magyar Napelem Napkollektor Szövetség (MNNSZ) arra figyelmeztet, hogy a lakossági napelemes rendszerek támogatását célzó RRF-6.2.1-2021 jelű pályázat 2026. június 15-i határidejének közeledtével több ezer alacsony jövedelmű család beruházása maradhat félbe. A szövetség álláspontja szerint a megakadt projektek túlnyomó része még megmenthető lenne, ehhez azonban a döntéshozók részéről a kivitelezőváltások felgyorsítására és a kifizetések felgyorsítására van szükség.

eHÁZ Fórum: június 12-én bemutatkozik az eHÁZ új, integrált, díjmentes hibakezelő szolgáltatása 2026. május 29.
2026. június 12-én bemutatjuk az eHÁZ szoftver valamennyi meglévő és új funkcióját, melyre szeretettel várjuk Önt és munkatársait egyaránt! Az esemény során lehetőség nyílik személyes konzultációra is. A rendezvény ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Hogyan békíthető ki a rezsicsökkentés és az uniós klímavédelem? 2026. június 8.
Az Európai Unió új kibocsátáskereskedelmi rendszere (ETS2) és a hazai rezsicsökkentés elsőre tűz és víz. Egy friss szakpolitikai elemzés szerint azonban a látszólagos ellentét feloldható: okos szabályozással és az évi közel 500 milliárd forintnyi uniós forrás célzott felhasználásával Magyarország nemcsak teljesítheti a klímacélokat, de védelmet is nyújthat a sérülékeny háztartásoknak.

Stratégiai együttműködésre lép a MIOSZ és a MITOE 2026. június 5.
A Magyar Ingatlanközvetítők Országos Szövetsége (MIOSZ) és a Magyarországi Ingatlantulajdonosok és Társasházak Országos Egyesülete (MITOE) stratégiai együttműködési megállapodást kötött annak érdekében, hogy az ingatlanszektor különböző szereplőit - az ingatlantulajdonosokat, társasházkezelőket, ingatlankezelőket és ingatlanközvetítőket - közös szakmai és társadalmi érdekek mentén közelebb hozzák egymáshoz.

Rendkívül dinamikus áremelkedés és hitelpiaci élénkülés – megjelent az MNB Lakáspiaci jelentése 2026. június 4.
A hazai lakáspiac rendkívül intenzív évet zárt: 2025-ben a lakásár-növekedés országosan reálértelemben elérte a 19,0%-ot, ami az elmúlt negyedszázad legjelentősebb áremelkedési üteme. A Magyar Nemzeti Bank 2026. májusi Lakáspiaci jelentéséből kiderül, hogy a dinamikus drágulás mögött komoly feszültségek húzódnak, és a piac 2026 elejére a lassulás jeleit mutatja.

Kik finanszírozzák a lakáspiaci szárnyalást? – megjelent az MNB Pénzügyi stabilitási jelentése 2026. június 4.
A hazai lakáspiac tovább élénkült, a legfrissebb jegybanki adatok szerint a kedvezményes hitelkihelyezések előnyei jelentős részben egy jól körülhatárolható, magasabb jövedelmű adósi körhöz kerültek.

Elindul a bérlakás- és kollégiumfejlesztési program 2026. június 3.
Lezárult a helyreállítási terv tartalmi újratárgyalása az Európai Bizottsággal, amelynek köszönhetően nagyszabású lakhatási program veszi kezdetét. Az uniós forrás közvetlenül a bérlakáspiac és a kollégiumi hálózat bővítését célozza.

Az ingatlantulajdonosok szövetsége könnyítéseket követel az első ingatlanra 2026. június 3.
A Haus & Grund Német Ingatlantulajdonosok Szövetsége pénzügyi ösztönzőket javasol a szövetségi kormánynak, különösen a fiatal, első lakásvásárlók és a bérbeadók számára, hogy több embert bátorítson a saját otthon teremtésére.

Társasházban élők mentálhigiénés állapota Magyarországon: a kutatás eredményeinek bemutatása 2026. június 2.
A THT, a MITOE és az eHÁZ idei első negyedéves közös kutatásának célja a társasházi környezetben élők, valamint a társasházkezelésben részt vevő szakemberek mentálhigiénés állapotának feltérképezése volt. A vizsgálat során törekvés volt arra, hogy a lehető legszélesebb és legheterogénebb mintán, több adatfelvételi csatornán keresztül történjen az adatgyűjtés, ezáltal növelve az eredmények megbízhatóságát és érvényességét. Cikkünk második részében a társasházban élők mentális állapotának felmérésével foglalkozuk.

Társasházkezelők mentálhigiénés állapota Magyarországon: a kutatás eredményeinek bemutatása 2026. június 2.
A THT, a MITOE és az eHÁZ idei első negyedéves közös kutatásának célja a társasházi környezetben élők, valamint a társasházkezelésben részt vevő szakemberek mentálhigiénés állapotának feltérképezése volt. A vizsgálat során törekvés volt arra, hogy a lehető legszélesebb és legheterogénebb mintán, több adatfelvételi csatornán keresztül történjen az adatgyűjtés, ezáltal növelve az eredmények megbízhatóságát és érvényességét. Cikkünk első részében a társasházkezelők mentális állapotának felmérésével foglalkozuk.

Öreg ház, nem vén ház – Modern burkolt felületek a társasházi felújításokban (x) 2026. június 2.
A társasházi felújítások, különösen ha a közösségi kasszát érintik, mindig nyűgös kérdésnek bizonyulnak. Ráadásul nem szívesen szavaznak meg a lakók olyan munkákat, amiben esetleg nincs közvetlen érintettségük... a földszinti lakót nem érdekli a tető ázása, a felső lakót a pince ázása... Egy dolog viszont minden embert egységesít: mindenki szeretne szép, rendezett, modern környezetben élni. Beszéljünk közösségi térről, közlekedőkről, vagy akár a lakások belső teréről a Fatrafloor Vinyl burkolatok alkalmazása mindenki számára szívmelengető megoldást jelenthetnek.

Pályázzon a 2026-os THT Szakmai Díjakra! 2026. április 27.
A társasházi szakmában ritkán kap hangsúlyt az, ami jól működik. Pedig minden sikeresen lezárt felújítás, minden rendezett közösségi helyzet, minden átgondolt döntés mögött olyan tapasztalat áll, amely mások számára is irányt mutathat. Ezt a munkát szeretnénk most láthatóvá tenni. Nem csupán elismerni, hanem lehetőséget adni arra is, hogy a jól működő megoldások példává váljanak a szakmán belül.

Lapostetők, erkélyek, teraszok, hő- és vízszigetelése, burkolása – ARIDATEC Kft. (x) 2026. június 1.
FIGYELEM! A burkolat nem szigetel!
Gyakran találkozni olyan ingatlantulajdonosokkal, társasházi képviselőkkel, akik a felpattogzott burkolatú, átázott erkélyek, teraszok problémáját a burkolóra bízzák és azt új burkolat beépítésével gondolják megoldani. NE TEGYÉK!
A burkolat - ragasztott lapburkolat, kőlap, műfű, WPC - ugyanis csak járófelület, de a szerkezetbe jutó csapadék ellen nem biztosít tartós védelmet.

A devizahiteles eljárások tervezett felfüggesztése: segítség vagy újabb akadály az adósoknak? 2026. június 1.
A devizahitelek rendezése hosszú évek óta húzódó, összetett probléma, amely számtalan magyar családot érint. A 2026 májusában benyújtott törvényjavaslat első látásra megnyugtató megoldást kínálhat a bajba jutott adósoknak, hiszen hivatalból és soron kívül függesztené fel a devizahiteles pereket. Érdemes azonban közelebbről is megvizsgálni, hogy a felkínált megoldások valóban minden érintett helyzetén könnyítenek-e.

(c) Társasházi Háztartás 2026 | Proptech Digital Investment Zrt. | Minden jog fenntartva
Általános Szerződési Feltételek | Adatvédelmi nyilatkozat | Süti beállítások