Barion Pixel

Dől az ingyen pénz a lakáspiacra – Jó ez nekünk?

2023. december 4.
inflacio_tarsashaz.jpgKorábbi cikkeinkben már írtunk a családok számára jövő év elejétől elérhető CSOK Plusz-ról, amely kapcsán Csák János miniszter egy kérdésre adott válaszában azt nyilatkozta, hogy annak bevezetése után a kormány nem számol az ingatlanpiacon árfelhajtó hatással. A miniszter kijelentése elgondolkodtató, mert több körülmény is van, ami a fenti jóslatot támasztja alá, azonban sok olyan is, ami pont az ellenkezőjét.

A miniszter úr kijelentése mellett szól, hogy a korábbiakhoz képest jóval kisebb lesz az igénybe vevők köre, mert az új gyermeket már nem vállalókat, az egyedülállókat és az élettársi viszonyban élőket, azaz az eddigi CSOK-os igénylői kör mintegy kétharmadát kizárják a jövőre induló CSOK Plusz-ból.

Emellett pedig sajnos nem lehet eltekinteni attól a ténytől, hogy a magyar családoknak a jelenlegi gazdasági körülmények között (a magas infláció, a forint gyengülése stb.) jelentősen megromlott az anyagi helyzete és a legtöbben most nem a lakásárakat, hanem leginkább az élelmiszerárakat figyeljük.

Akinek pedig mégis akad befektetni való pénzmagja és nem a támogatottak szerencsés körébe tartozik, a jelenlegi magas banki kamatok mellett biztosan nem vesz fel piaci kamatozású hitelt azért, hogy lakást vásároljon.

A lakásárak már így is borzasztóan magasak Magyarországon. Persze, minden viszonyítás kérdése. Az elmúlt években az EU országai közül Magyarországon volt a legnagyobb az áremelkedés: az építkezések költsége, a lakbérek összege, lakások árai is durván megnőttek. A jövedelemhez viszonyított lakásárak szempontjából Budapest Európa legdrágább harmadába tartozik. Azonban régiós viszonylatban a lakásárak a magyar fővárosban még mindig jóval alacsonynak számítanak.

Az előzőek dacára azonban a CSOK Plusz-nak mégis lehet jelentős élénkítő hatása a lakáspiacra.


A CSOK Plusz az új és a használt lakásra egyforma összegben nyújt támogatást, így várhatóan először a használt lakáspiacon fejti majd ki a hatását, amit majd közvetett módon érzékelni lehet az újlakás-piacon is.

Várható majd az is, hogy a CSOK Plusz nemcsak a gyermekvállalást tervező fiatal családokat mozdítja meg a piacon, mivel ez a lendület azoknak is kedvezhet, akik ugyan nem tartoznak a támogatotti körbe, de kapcsolatba kerülnek azzal (hiszen a lakások, amiket majd a támogatásból vásárolnak, azt valaki más el is kell, hogy adja). Magyarországon az emberek közel 90 %-a saját tulajdonú ingatlanban él, az átlag magyar vagyonának legértékesebb eleme pedig a lakása. Aki tehát a továbbköltözésen gondolkodik, a meglévő lakását is el kell majd adnia ahhoz, hogy az új otthonát megvehesse. Ha pedig sok a támogatott lakásra vágyó, sok lesz a továbbköltözni vágyó eladó is a piacon, aki aztán nagy eséllyel vevői pozícióba kerül, amely újra beindíthatja azt az ingatlanpiaci körforgást, amely 2022 tavaszán jelentősen lelassult.

Tekintve, hogy régiós viszonylatban a magyar főváros árai még mindig elég alacsonynak mondhatók (erre pedig még a forint gyengülése is rásegít), arra lehet számítani, hogy a lakáscélú állami támogatásokban részesülők vásárlásai mellett a külföldi befektetők fokozódó érdeklődése miatt fognak kitartani, sőt, talán még emelkedni is az átlag magyar ember számára régóta megfizethetetlen piaci árak.

A CSOK Plusz-szal megfejelt lakáscélú állami támogatások piacra való ráeresztésével az várható, hogy a tranzakciók száma és a lakásárak is növekedni fognak. A kérdés inkább az, hogy milyen mértékben és fokozaton fog mindez végbe menni.

A kormány kimondott célja, hogy „fedél legyen a családok feje fölött", azonban tényleg az ajándék állami tízmilliók osztása a legjobb eszköz ahhoz, hogy a lehető legtöbb család otthonhoz jusson ma Magyarországon?

A lakásigények megfelelő kielégítéséhez valóban fontos az állami szerepvállalás, és nem mindegy annak mikéntje és mértéke. A vevői oldalon lévő pénzbőség, amit az állam a CSOK Plusz-szal és a többi nagy összegű lakáscélú támogatással (Falusi CSOK, Babaváró hitel) generál, egyszerre könnyíti és nehezíti is a lakáshoz jutást ma Magyarországon.

Ha a bankok könnyítik a hitelfelvételt, többen vesznek fel hitelt, a bankhiteleken keresztül pedig pénz áramlik a lakáspiac keresleti, azaz vevői oldalára. A 2008-as válság óta szigorodtak a hitelfelvétel szabályai, ezért jelenleg csak a középosztály (aki megfelelő nagyságú jövedelemmel rendelkezik) tudja megengedni magának a hitelfelvételt. Ahogy a hitelfelvétel könnyebbé válása, az állami lakástámogatások nyújtása is egyértelműen pozitívan befolyásolja a lakáspiaci keresletet, lakástámogatásokból pedig most lesz bőven. A növekvő érdeklődés (kereslet) következtében pedig - a piaci törvényszerűségnek megfelelően - a lakásárak is emelkedésnek indulnak, azaz a pénzbőség és a kereslet együtt felhajtja az árakat.

Az, hogy az állam a lakáspiacon a keresleti oldalt támogatja a kínálati oldal erősítése helyett, azaz pénzt juttat az embereknek (olcsó lakáshitelekkel, állami lakástámogatásokkal, LTP-vel stb.), hogy könnyebben tudjanak saját lakást venni maguknak, első ránézésre azoknak jó, akik a támogatást kapják. (A támogatást pedig nem a leginkább rászorulók kapják meg.)

A keresleti/vevői oldalon létrehozott pénzbőség miatt az eladók és az építők is számolnak azzal, hogy a vevők több pénzből gazdálkodhatnak, ezért árat emelnek, melynek köszönhetően az ajándék közpénz nagy része végül a hitelt kihelyező bankoknál, az építőipari vállalkozásoknál és ingatlanbefektetőknél, tulajdonosoknál landol. Az így gerjesztett infláció pedig senkinek sem lesz jó (leginkább azoknak rossz, akik eleve kiszorultak ebből a körből), mert az infláció növekedését mindenkit megszenvedi majd az áruk árain, a szolgáltatások díjain keresztül, így persze azok is, akik elsőre úgy gondolták, hogy nagyot nyertek ezekkel az állami támogatásokkal.

Ennek ellenpéldája az állami beavatkozás a kínálati oldalon, azaz, hogy az állam a saját tulajdonhoz jutás pénzügyi megsegítése helyett lakhatási biztonságot nyújt mindenkinek, tehát minden társadalmi rétegnek igyekszik megoldást nyújtani, a lakhatásra fordítható tőke nagyságától függetlenül. Magyarországon alig mutatkozik jele a kínálati oldali lakáspolitikának.

Ezt úgy teszi meg, hogy létrehoz egy lakáslétrát, amelyre mindenki felkerül, és amelynek fokai megugorható távolságra vannak egymástól. Pl. Bécsben 5x több bérlakás van az állam tulajdonában, mint hazánkban, ezzel normalizálva a lakhatási költségeket, így tartozhat a legmegfizethetőbb lakhatással rendelkező európai városok közé.Érdemes tanulmányozni Svédországot is, amely szinte minden területen jó példával jár elől, nemcsak a lakhatás vonatkozásában.

dr. Busa Kamilla Virág

További híreink


Ingatlanszerzési korlát vagy közösségvédelem? – Viták a helyi önazonosság védelméről szóló törvénytervezet körül 2025. április 30.
A hazai lakáspolitikai diskurzus egyik legújabb és legélesebb vitákat kiváltó eleme a helyi önazonosság védelméről szóló törvénytervezet, amely többek között az ingatlanszerzés korlátozásának lehetőségét is felveti. A javaslat társadalmi egyeztetése során a legnagyobb visszhangot ez az elem váltotta ki, ezért a kormány, a Magyar Hírlap információi szerint, nyitott annak lehetőségére, hogy akár ki is kerüljön a jogszabályból.

Pénzjutalmat adnának a hosszú távú bérbeadásért egy francia szigeten 2025. április 28.
Az ingatlanpiac egyensúlyának visszaállítása érdekében a franciaországi Oléron szigetén egy új program keretében 5000 és 10.000 euró közötti összeget kínálnak azoknak a tulajdonosoknak, akik hajlandók hosszú távra, helyi lakosok részére kiadni eddig turistáknak fenntartott ingatlanjaikat.

Lakhatási kontaktpontokat hoznának létre Csehországban 2025. április 23.
2025 áprilisában a cseh parlament alsóháza elfogadta a kormány új lakhatási támogatási törvényét, amely a lakhatási szegénység által leginkább érintett térségekben kínál célzott segítséget. A törvény egyik fő eleme a „lakhatási kontaktpontok" létrehozása: ezek olyan helyi szolgáltató egységek, amelyek információt, tanácsadást és közvetítést nyújtanak a bérbeadók és a rászoruló bérlők között.

Új törvénytervezet a betelepülések szabályozására 2025. április 22.
A kormány törvénytervezetet nyújtott be a helyi önazonosság védelméről, amely a települési közösségek számára biztosítana új jogosítványokat a lakosságszám növekedésének szabályozására. A kezdeményezés alapját az Alaptörvény legutóbbi módosítása adja, amely kimondja, hogy a tartózkodási hely szabad megválasztásához való jog nem sértheti a helyi közösségek önazonossághoz való jogát.

https://www.tht.hu/thtelofizetes/
Európai körkép a lakásárak emelkedéséről 2025. április 17.
utcaképAz Európai Unióban 2024 végére mind a lakásárak, mind a bérleti díjak jelentős növekedést mutattak. Bár a drágulás mértéke országonként és régiónként is eltér, az uniós polgárok egyre nagyobb része fordul a külvárosok és a kisebb települések felé, miközben a városközponti ingatlanok iránti kereslet több országban is gyengülni látszik.

Alaptörvénybe került a települések önvédelmi joga 2025. április 14.
jogAz Országgyűlés 2025. április 14-én elfogadta az Alaptörvény 15. módosítását, amely lehetőséget biztosít a települések számára, hogy megvédjék közösségi identitásukat a túlnépesedéssel szemben.

Skóciában már láthatók a bérleti díjstop következményei 2025. április 15.
scotland-edinburghÁprilis 1-jén véget értek Skóciában a 2022 óta érvényben lévő ideiglenes bérleti díjkorlátozások, amelyek célja a megélhetési válság hatásainak enyhítése volt.

A társasházak és az ingatlantulajdonosok aktuális magyarországi és európai kihívásai 2025. április 9.
Dén Mátyás AndrásDén Mátyás András, a THT lapigazgatója és a TSZOE elnökségi tagja előadásában részletesen ismertette a társasházak és ingatlantulajdonosok jelenlegi helyzetét és kihívásait Magyarországon, valamint európai kitekintést is adott.

Az Emberi Jogok Európai Bírósága elmarasztalta Olaszországot egy ingatlan-végrehajtási ügyben 2025. április 8.
levélEgy olasz állampolgár esete világított rá a szabályozás visszásságaira, aki több mint egy évtizeden keresztül nem tudta birtokba venni megvásárolt ingatlanát, mivel a korábbi bérlő nem volt hajlandó kiköltözni, miközben az olasz jogszabályok felfüggesztették a kilakoltatási eljárások végrehajtását.

Lehet közös lakáspolitika az Unióban? 2025. április 7.
városAz európai lakhatási válság egyre égetőbb kérdésként jelenik meg Brüsszel politikai napirendjén, még akkor is, ha az uniós intézmények mozgástere e téren meglehetősen korlátozott. A lakáspolitika ugyanis alapvetően tagállami és helyi hatáskörben marad.

Az Alaptörvényt is módosítanák az ingatlanpiaci korlátozások érdekében 2025. április 4.
paragrafusAz Alaptörvény 15. módosítása kapcsán új szövegrész kerülhet be az alaptörvényi szabályozásba, amely a helyi közösségek önazonosságához való jogát emelné alkotmányos szintre.

Elindult az 5%-os lakáshitel program 2025. április 1.
forint.jpgA Kormány és a Magyar Bankszövetség megegyezésének eredményeként 2025. április 1. és október 31. között a hazai bankok önkéntes alapon egy új, kedvezményes jelzáloghitelt kínálnak a fiataloknak.

Lakhatási kihívások Európában – így próbálnak segíteni a kormányok 2025. március 31.
EU_terkep.jpgA megfizethető lakhatás kérdése szinte minden európai országban egyre égetőbb probléma, különösen a fiatalok, az alacsony jövedelmű háztartások és a bérlakásban élők számára. A növekvő ingatlanárak, a bérleti díjak elszabadulása és a lakásállomány hiányosságai sokakat szorítanak ki a biztonságos és elérhető otthon lehetőségéből.

Ingatlanvásárlási korlátozások: nagyobb beleszólást kapnának az önkormányzatok 2025. március 26.
A kormány olyan új törvénytervezet előkészítésén dolgozik, amely nagyobb mozgásteret adna az önkormányzatoknak az ingatlanvásárlások szabályozásában. A cél, hogy azok a települések, amelyeket túl sok új lakó áraszt el, megvédhessék közösségük szerkezetét, hagyományait, és tehermentesíthessék az amúgy is túlterhelt infrastruktúrájukat.

Bérleti díjstop: Megkönnyebbülés vagy veszély a lakáspiacra? 2025. március 20.
Stop táblaAusztriában meggondolták magukat a kormányt koalícióban vezető kormánypártok: az eredeti tervekkel ellentétben felfüggesztik a 2025-re tervezett bérleti díjkorrekciót a szabályozott bérleti jogviszonyok esetében. Ez azt jelenti, hogy a társasházi lakásokban, az önkormányzati és a szövetkezeti lakásokban a bérleti díjak egyelőre változatlanok maradnak.

Jobban drágultak a vidéki lakások, mint a budapestiek 2025. március 8.
inflacio_tarsashaz.jpgA Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adatai szerint a lakásárak dinamikus emelkedést mutattak 2024 harmadik negyedévében. A legnagyobb drágulás a községekben volt megfigyelhető, miközben Budapest és a vidéki városok áremelkedése mérsékeltebb volt.

Kitekintő: Az államilag támogatott lakáshitelek az ingatlanárak növekedéséhez vezettek 2025. február 26.
Primosten_horvatorszag.jpgHorvátországban a 2017-ben bevezetett, APN program névre hallgató államilag támogatott lakáshitelek komoly hatással voltak az ingatlanpiacra. A hitelprogram célja az volt, hogy megkönnyítsék a fiatalok számára az első otthonuk megszerzését, ám hosszútávon épp az ellenkezőjét érték el: az ingatlanárak drasztikusan megugrottak.

Az idegenforgalmi adó (IFA) változásai 2025-ben 2025. február 9.
rovid_tavra_kiveheto_szallas.jpg2025-ben a legtöbb településen változatlan maradt az idegenforgalmi adó, azaz röviden: az IFA. Ugyanakkor bizonyos helyeken, ahol korábban nem szedtek díjat a vendégéjszakák után, most bevezették ezt az adót, máshol a meglévő összegeket növelték. Az idegenforgalmi adó felső határa 2025-ben 804,5 forint vendégéjszakánként, de az önkormányzatok saját hatáskörben határozzák meg az alkalmazott összeget ezen belül. Az új adatok szerint több település 2025. január 1-jétől 800 forintra emelte az idegenforgalmi adót. Fontos megjegyezni, hogy két településen eltörölték ezt az adót, egy helyen pedig mérsékelték annak mértékét.

Kitekintő: Írország - A legtöbb 25 éves még mindig otthon él 2025. február 9.
Dublin.jpgEgy felmérés szerint az ír 25 évesek 62%-a még mindig a szüleivel él. Ennek elsődleges oka az anyagi nehézségek és a lakáspiachoz való hozzáférés. Az Ír Központi Statisztikai Hivatal (CSO) egy célzott felmérése azt is kimutatta, hogy a válaszadók 34%-a nehézségekkel küzd a megélhetés terén, míg több, mint minden huszadik megkérdezett (5%) azt mondta, hogy komoly gondot okoz számára a mindennapi megélhetés biztosítása.

Nem olcsó, nem könnyű, de nagyon megéri: Így turbózd fel ingatlanod árát 2025. február 5.
falathelyezes.jpgA zenga.hu ingatlankereső oldal adatai szerint a felújított ingatlanok jelentősen magasabb áron értékesíthetők Magyarországon. Egy felújított ház átlagosan 44%-kal, míg egy felújított lakás 32%-kal drágább, mint egy felújítandó állapotú. Azaz, az eladóknak mindenképpen érdemes megfontolniuk az ingatlanjuk felújítását az értékesítés előtt.

(c) Társasházi Háztartás 2025 | Proptech Digital Investment Zrt. | Minden jog fenntartva
Általános Szerződési Feltételek | Adatvédelmi nyilatkozat | Süti beállítások